PARTNER STRATEGICZNY DRUŻYNYMondial Logo RGB 100pxAWP Logo RGB 100pxlogo Agap
PATRONAT MEDIALNYPZ Logo RGB 100px
Logo 2018 300pxSPIRIT OF POLAND
PARTNER STRATEGICZNY DRUŻYNY
Mondial Logo RGB 100pxAWP Logo RGB 100pxlogo Agap 100px
PATRONAT MEDIALNY
PZ Logo RGB 100px

Patagonian Expedition Race

logoPatagonian Expedition Race to ekstremalna wyprawa. Biorące w niej udział drużyny przemierzają krainy i lądy, dotąd nie zbadane przez człowieka. Uczestnicy wyścigu otrzymują minimalne wsparcie podczas przemierzania nieodkrytych terenów południowej Patagonii. Sposoby na przemieszczanie się są bardzo różne: trekking, wspinaczka górska, pływanie kajakiem, jazda rowerami. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak nawigacja i odnalezienie się w terenie i na pustkowiach. Drużyny często przemierzają setki kilometrów nie spotykając na swojej drodze żadnych oznak życia. Każda edycja wyścigu ma wyznaczoną niepowtarzalną trasę.

Kolejna edycja Patagonian Expedition Race odbędzie się w dniach 17-30 listopada 2018 w południowej chilijskiej Patagonii, której stolicą jest Punta Arenas. Wyścig odbywa się w formacie wyprawy, gdzie zespoły złożone z czterech zawodników (przynajmniej jeden mężczyzna i jedna kobieta) muszą korzystając z własnych umiejętności nawigacyjnych wyznaczyć trasę wyścigu, która jest prezentowana 24 godziny przed zawodami. Trasę drużyny pokonają na różne sposoby (kajak, trekking, rower górski i/lub inne), w taki sposób aby dotrzeć do mety w maksymalnym terminie 10 dni. Strategia wyścigu, praca zespołowa i umiejętności nawigacyjne są kluczowymi czynnikami do ukończenia Patagonian Expedition Race.

Uczestnicy poznają trasę na 24 godziny przed rozpoczęciem wyścigu. W tej wyprawie ważniejsza od dystansu i trudnych warunków jest przygoda i odkrywanie nowych miejsc, dzikiej przyrody, której nie widział świat. Walka z samym sobą i własnymi słabościami to prawdziwe wyzwanie.

Pierwszy wyścig Patagonian Expedition Race odbył się w 2004 r. Miała to być jednorazowa akcja i nikt nie przypuszczał, że przerodzi się w wieloletnią coroczną tradycję. Pierwsi uczestnicy nie wiedzieli zupełnie co ich czeka. Trasa wyścigu miała długość 520 km i przebiegała przez najbardziej nieskazitelne, dziewicze i odległe zakątki świata. Rozpoczynała się w południowej Ameryce, a kończyła w punkcie o szerokości geograficznej wysuniętej najbardziej na południe. W pierwszej edycji brały udział drużyny z: Nowej Zelandii, Danii, Czech, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Argentyny i Chile. Trasa wyścigu była bardzo trudna i niebezpieczna. W 2006 roku odbyła się pierwsza i jedyna zimowa edycja wyścigu PATAGONIAN EXPEDITION RACE 2006 WINTER EDITION: The Adventure at the End of the World. Wyprawa trwała 6 dni, a startujący mieli okazję odkryć zapierające dech w piersiach zimowe widoki: zamarznięte jeziora, lodowce i góry przykryte kołdrą śniegu. Niska temperatura, zimne wiatry to było ogromne utrudnienie i dodatkowe wyzwanie. Formuła zimowego wyścigu była nieco inna niż wszystkie inne edycje. Zakładała oddzielne wyzwania stawiane przed uczestnikami na każdy dzień trasy. Przez kolejne lata na uczestników czekały coraz to nowe wyzwania i nigdy niepowtarzające się trasy wyścigu. Ostatnia jedenasta edycja wyścigu miała miejsce w 2013 r. Trasa rozpoczynała się jazdą na rowerze i wyjątkowo w nocy przez najbardziej odizolowane tereny. Miała długość, aż 701 km. W 2013 r. wyścig ukończyły tylko trzy drużyny z jedenastu startujących. Po dwóch latach przerwy Patagonian Expedition Race powraca w 2016 r.

Drużyna Spirit of Poland na Patagonian Expedition Race 2016

SOP 2016Drużyna Spirit of Poland w składzie Rafał, Agnieszka, Krystian i Paweł wzięła udział w Patagonian Expedition Race w 2016 roku zajmując 12 miejsce. Był to pierwszy wyścig, w którym udział wzięła drużyna z polską flagą.

Więcej na temat drużyny, przygotowań i udziału Spirit of Poland w wyścigu w 2016 roku można przeczytać tutaj: Spirit of Poland 2016.